Most Read Football

Get all the latest football gossip from the day's back pages
1

Paper Talk: Chelsea's Coutinho

Chelsea chasing Barcelona's Philippe Coutinho is one of the transfer rumours doing the round in Tuesday's Paper Talk.

Sporting Life's Premier League preview package2

Premier League betting preview

Tuesday sees two games in the Premier League as Tottenham welcome Brighton and Watford take on Southampton. We have two best bets.

=?UTF-8?Q?Burnley=E2=80=99s_Ashley_Barnes_celebrates?=3

Chelsea misfire in top-four battle

Maurizio Sarri was sent to the stands as Chelsea blew a big chance to stake their Champions League claim by slipping to a 2-2 Premier League draw with Burnley.

Check out today's Paper Talk4

Paper Talk: Lukaku leaving?

Juventus are eyeing Manchester United striker Romelu Lukaku with Manchester United happy to listen to offers - get all the latest from today's back pages.

Robbie Fowler formerly played in Australia with Perth Glory and North Queensland5

Robbie Fowler named Brisbane boss

Liverpool legend and former England striker Robbie Fowler has taken up his first manager role with Australian club Brisbane Roar.

Euro 2020 qualifying: All you need to know about the European Championship qualifiers and the finals format next summer

Euro 2020 will take place around Europe
Euro 2020 will take place around Europe

Get all you need to know about the qualifying campaign for Euro 2020 including full fixture list, play-off details, key dates and the Euro 2020 finals format.

55 teams are out to try and qualify for a momentous European Championship finals in the summer of 2020, with the competition being held across the continent.

But who can these teams qualify? How many go through? How do the play-offs work and what impact does the Nations league have?

The answers to all those, as well as a full rundown of the Euro 2020 finals groups and format are all right here...


European Qualifiers & Euro 2020 - Key dates

March 21-16, June 7–8 & 10–11, September 5-10, 10–15 October, November 14-19: European Qualifiers group stage (ten matchdays)

November 22, 2019: European Qualifiers play-off draw

November 30, 2019: Euro 2020 final tournament draw (Bucharest)

March 26-31, 2020: European Qualifiers play-offs

April 1, 2020: Additional final tournament draw if required

June 12, 2020: Euro 2020 final tournament starts (Rome)

July 12 2020: Euro 2020 Final (Wembley Stadium)


Euro 2020 qualifying format and groups

10 groups of five or six teams are taking part in European Championship qualifying, with the top two countries qualifying automatically to the Euro 2020 finals.

The remaining four places in the Euro 2020 finals will be decided by the European Qualifiers play-offs, with the teams decided by their Nations League finish and NOT how they perform in their qualifying group.

There are ten rounds of matches (see below for full fixture list) with games being played on the following dates: 21–26 March, 7–8 & 10–11 June, 5–10 September, 10–15 October & 14–19 November 2019.

England, Portugal, the Netherlands and Switzerland all sit out matchdays two and three in June 2019 so they can play the finals of that tournament - which has no bearing on qualifying for Euro 2020.

  • Group A: England, Czech Republic, Bulgaria, Montenegro, Kosovo.
  • Group B: Portugal, Ukraine, Serbia, Lithuania, Luxembourg.
  • Group C: Netherlands, Germany, Northern Ireland, Estonia, Belarus.
  • Group D: Switzerland, Denmark, Republic of Ireland, Georgia, Gibraltar.
  • Group E: Croatia, Wales, Slovakia, Hungary, Azerbaijan.
  • Group F: Spain, Sweden, Norway, Romania, Faroe Islands, Malta.
  • Group G: Poland, Austria, Israel, Slovenia, Macedonia, Latvia.
  • Group H: France, Iceland, Turkey, Albania, Moldova, Andorra.
  • Group I: Belgium, Russia, Scotland, Cyprus, Kazakhstan, San Marino.
  • Group J: Italy, Bosnia-Herzegovina, Finland, Greece, Armenia, Liechtenstein.

How does the Nations League impact on the Euro 2020 qualifying play-offs?

Once the 20 group qualifiers are sorted out in traditional fashion, we then head to the tricky play-offs which, unlike previous years, is not sorted out by qualifying group standings but rather by the final rankings from the Nations League tournament.

The 16 winners of their groups are already guaranteed a play-off place should they not get through by right from their European Championship qualifying group, but if they do qualify then the next best ranked team on the Nations League rankings list gets that play-off spot.

Nations League play-off standings

League A: England, Netherlands, Portugal, Switzerland
League B: Bosnia and Herzegovina, Denmark, Sweden, Ukraine
League C: Finland, Norway, Scotland, Serbia
League D: Belarus, FYR Macedonia, Georgia, Kosovo

Euro 2020 play-off draw and format

The play-off draw is on 22 November 2019, with the semi-finals and finals being played from 26 to 31 March 2020.

The format has changed this year with the semi-finals being just the one-off games, with the highest-ranked team playing at home, before the final one-off game takes place with a place in the Euro 2020 at stake.


What is the format for the Euro 2020 finals?

The new-look European Championship runs from June 12-July 12 next year takes place in an unprecedented 12 host countries across the continent.

The format is the same as Euro 2016 with 24 teams divided into six groups of four, with the top two and the four best third-placed teams going through to the last 16.

The opening match will be staged at the Stadio Olimpico in Rome with the final being held at Wembley, which will host seven games in total including a game in the last 16 and both semi-finals.

Who are the Euro 2020 host cities and what are the fixtures?

All of the 12 host cities will stage three group games during the opening stage, with the knockout games allocated as follows...

Last 16
Amsterdam: Johan Cruijff ArenA
Bilbao: Estadio de San Mamés
Bucharest: National Arena
Budapest: Ferenc Puskás Stadium
Copenhagen: Parken Stadium
Dublin: Dublin Arena
Glasgow: Hampden Park
London: Wembley Stadium

Quarter-finals
Baku: Olympic Stadium
Munich:, Fußball Arena Munchen
Rome: Stadio Olimpico
Saint Petersburg: Saint Petersburg Stadium

Semi-finals and final
London: Wembley Stadium


Euro 2020 finals groups

UEFA decided to pair up host nations based on 'sporting strength and geographical consideration' and place them theoretically in groups for the Euro 2020 finals.

That means that if both host nations qualify they will play together in the following groups, including England v Scotland in a repeat of Euro 96.

Each host nation is guaranteed a minimum of two games at home, with a draw deciding on the venue if both host nations qualify.

Group A: Italy (Olimpico in Rome, Rome), Azerbaijan (Olympic Stadium, Baku)
Group B: Russia (Saint Petersburg Stadium), Denmark (Parken Stadium, Copenhagen)
Group C: Netherlands (Johan Cruijff ArenA, Amsterdam), Romania (National Arena, Bucharest)
Group D: England (Wembley Stadium, London), Scotland (Hampden Park, Glasgow)
Group E: Spain (Estadio de San Mamés, Bilbao), Republic of Ireland (Dublin Arena)
Group F: Germany (Fußball Arena München, Munich), Hungary (Ferenc Puskás Stadium, Budapest)


Euro 2020 qualifying full fixtures list

All kick-offs 20:45 CET unless otherwise stated.

MATCHDAY ONE

Thursday 21 March

Group C: Netherlands v Belarus, Northern Ireland v Estonia

Group E: Croatia v Azerbaijan, Slovakia v Hungary

Group G: Austria v Poland, FYR Macedonia v Latvia, Israel v Slovenia

Group I: Belgium v Russia, Kazakhstan v Scotland (16:00), Cyprus v San Marino

Friday 22 March

Group A: England v Czech Republic, Bulgaria v Montenegro

Group B: Portugal v Ukraine, Luxembourg v Lithuania

Group H: Moldova v France, Andorra v Iceland, Albania v Turkey

Saturday 23 March

Group D: Georgia v Switzerland (15:00), Gibraltar v Republic of Ireland (18:00)

Group F: Spain v Norway, Sweden v Romania (18:00), Malta v Faroe Islands (18:00)

Group J: Italy v Finland, Bosnia and Herzegovina v Armenia, Liechtenstein v Greece

MATCHDAY TWO

Sunday 24 March

Group C: Netherlands v Germany, Northern Ireland v Belarus

Group E: Wales v Slovakia (15:00), Hungary v Croatia (18:00)

Group G: Israel v Austria (18:00), Poland v Latvia, Slovenia v FYR Macedonia

Group I: Kazakhstan v Russia (15:00), San Marino v Scotland (18:00), Cyprus v Belgium

Monday 25 March

Group A: Montenegro v England, Kosovo v Bulgaria

Group B: Portugal v Serbia, Luxembourg v Ukraine

Group H: Turkey v Moldova (18:00), France v Iceland, Andorra v Albania

Tuesday 26 March

Group D: Switzerland v Denmark, Republic of Ireland v Georgia

Group F: Malta v Spain, Norway v Sweden, Romania v Faroe Islands

Group J: Armenia v Finland (18:00), Italy v Liechtenstein, Bosnia and Herzegovina v Greece

MATCHDAY THREE

Friday 7 June

Group A: Czech Republic v Bulgaria, Montenegro v Kosovo

Group B: Ukraine v Serbia, Lithuania v Luxembourg

Group D: Georgia v Gibraltar (18:00), Denmark v Republic of Ireland

Group F: Faroe Islands v Spain, Sweden v Malta, Norway v Romania

Group G: FYR Macedonia v Poland, Austria v Slovenia, Latvia v Israel

Saturday 8 June

Group C: Estonia v Northern Ireland (18:00), Belarus v Germany

Group E: Croatia v Wales (15:00), Azerbaijan v Hungary (18:00)

Group H: Iceland v Albania (15:00), Moldova v Andorra (18:00), Turkey v France

Group I: Russia v San Marino (18:00), Belgium v Kazakhstan, Scotland v Cyprus

Group J: Finland v Bosnia and Herzegovina (18:00), Armenia v Liechtenstein (18:00), Greece v Italy

MATCHDAY FOUR

Monday 10 June

Group A: Czech Republic v Montenegro, Bulgaria v Kosovo

Group B: Ukraine v Luxembourg, Serbia v Lithuania

Group D: Denmark v Georgia, Republic of Ireland v Gibraltar

Group F: Spain v Sweden, Malta v Romania, Faroe Islands v Norway

Group G: Poland v Israel, FYR Macedonia v Austria, Latvia v Slovenia

Tuesday 11 June

Group C: Germany v Estonia, Belarus v Northern Ireland

Group E: Azerbaijan v Slovakia (18:00), Hungary v Wales

Group H: Andorra v France, Iceland v Turkey, Albania v Moldova

Group I: Kazakhstan v San Marino (16:00), Belgium v Scotland, Russia v Cyprus

Group J: Italy v Bosnia and Herzegovina, Greece v Armenia, Liechtenstein v Finland

MATCHDAY FIVE

Thursday 5 September

Group D: Republic of Ireland v Switzerland, Gibraltar v Denmark

Group F: Romania v Spain, Norway v Malta, Faroe Islands v Sweden

Group G: Israel v FYR Macedonia

Group J: Armenia v Italy (18:00), Bosnia and Herzegovina v Liechtenstein, Finland v Greece

Friday 6 September

Group C: Germany v Netherlands, Estonia v Belarus

Group E: Slovakia v Croatia, Wales v Azerbaijan

Group G: Slovenia v Poland, Austria v Latvia

Group I: San Marino v Belgium, Scotland v Russia, Cyprus v Kazakhstan

Saturday 7 September

Group A: Kosovo v Czech Republic (15:00), England v Bulgaria (18:00)

Group B: Lithuania v Ukraine (18:00), Serbia v Portugal

Group H: Iceland v Moldova (18:00), France v Albania, Turkey v Andorra

MATCHDAY SIX

Sunday 8 September

Group D: Switzerland v Gibraltar (18:00), Georgia v Denmark (18:00)

Group F: Spain v Faroe Islands (15:00), Romania v Malta (18:00), Sweden v Norway

Group J: Armenia v Bosnia and Herzegovina (18:00), Finland v Italy, Greece v Liechtenstein

Monday 9 September

Group C: Northern Ireland v Germany, Estonia v Netherlands

Group E: Azerbaijan v Croatia (18:00), Hungary v Slovakia

Group G: Poland v Austria, Slovenia v Israel, Latvia v FYR Macedonia

Group I: Scotland v Belgium, Russia v Kazakhstan, San Marino v Cyprus

Tuesday 10 September

Group A: England v Kosovo, Montenegro v Czech Republic

Group B: Lithuania v Portugal, Luxembourg v Serbia

Group H: France v Andorra, Albania v Iceland, Moldova v Turkey

MATCHDAY SEVEN

Thursday 10 October

Group C: Netherlands v Northern Ireland, Belarus v Estonia

Group E: Croatia v Hungary, Slovakia v Wales

Group G: Latvia v Poland, Austria v Israel, FYR Macedonia v Slovenia

Group I: Kazakhstan v Cyprus (16:00), Belgium v San Marino, Russia v Scotland

Friday 11 October

Group A: Czech Republic v England, Montenegro v Bulgaria

Group B: Portugal v Luxembourg, Ukraine v Lithuania

Group H: Iceland v France, Turkey v Albania, Andorra v Moldova

Saturday 12 October

Group D: Georgia v Republic of Ireland (15:00), Denmark v Switzerland (18:00)

Group F: Faroe Islands v Romania (18:00), Norway v Spain, Malta v Sweden

Group J: Bosnia and Herzegovina v Finland (18:00), Italy v Greece, Liechtenstein v Armenia

MATCHDAY EIGHT

Sunday 13 October

Group C: Belarus v Netherlands (18:00), Estonia v Germany

Group E: Hungary v Azerbaijan (18:00), Wales v Croatia

Group G: Poland v FYR Macedonia, Slovenia v Austria

Group I: Kazakhstan v Belgium (15:00), Cyprus v Russia (18:00), Scotland v San Marino (18:00)

Monday 14 October

Group A: Bulgaria v England, Kosovo v Montenegro

Group B: Ukraine v Portugal, Lithuania v Serbia

Group H: France v Turkey, Iceland v Andorra, Moldova v Albania

Tuesday 15 October

Group D: Switzerland v Republic of Ireland, Gibraltar v Georgia

Group F: Sweden v Spain, Romania v Norway, Faroe Islands v Malta

Group G: Israel v Latvia

Group J: Liechtenstein v Italy, Greece v Bosnia and Herzegovina, Finland v Armenia

MATCHDAY NINE

Thursday 14 November

Group A: England v Montenegro, Czech Republic v Kosovo

Group B: Portugal v Lithuania, Serbia v Luxembourg

Group H: Turkey v Iceland (18:00), France v Moldova, Albania v Andorra

Friday 15 November

Group D: Switzerland v Georgia, Denmark v Gibraltar

Group F: Spain v Malta, Romania v Sweden, Norway v Faroe Islands (18:00)

Group J: Armenia v Greece (18:00), Finland v Liechtenstein (18:00), Bosnia and Herzegovina v Italy

Saturday 16 November

Group C: Germany v Belarus, Northern Ireland v Netherlands

Group E: Azerbaijan v Wales (18:00), Croatia v Slovakia

Group G: Slovenia v Latvia (18:00), Israel v Poland, Austria v FYR Macedonia

Group I: Cyprus v Scotland (15:00), Russia v Belgium (18:00), San Marino v Kazakhstan (18:00)

MATCHDAY TEN

Sunday 17 November

Group A: Kosovo v England (18:00), Bulgaria v Czech Republic (18:00)

Group B: Luxembourg v Portugal (15:00), Serbia v Ukraine (15:00)

Group H: Albania v France, Moldova v Iceland, Andorra v Turkey

Monday 18 November

Group D: Gibraltar v Switzerland, Republic of Ireland v Denmark

Group F: Spain v Romania, Sweden v Faroe Islands, Malta v Norway

Group J: Italy v Armenia, Liechtenstein v Bosnia and Herzegovina, Greece v Finland

Tuesday 19 November

Group C: Germany v Northern Ireland, Netherlands v Estonia

Group E: Wales v Hungary, Slovakia v Azerbaijan

Group G: Poland v Slovenia, Latvia v Austria, FYR Macedonia v Israel

Group I: Belgium v Cyprus, San Marino v Russia, Scotland v Kazakhstan


Follow Sporting Life on social media - find us on Facebook here or tweet @SportingLifeFC

Related football links

Like what you've read?
Help your friends Know It All by sharing this article to your social media.

Most Read Football

Get all the latest football gossip from the day's back pages
1

Paper Talk: Chelsea's Coutinho

Chelsea chasing Barcelona's Philippe Coutinho is one of the transfer rumours doing the round in Tuesday's Paper Talk.

Sporting Life's Premier League preview package2

Premier League betting preview

Tuesday sees two games in the Premier League as Tottenham welcome Brighton and Watford take on Southampton. We have two best bets.

=?UTF-8?Q?Burnley=E2=80=99s_Ashley_Barnes_celebrates?=3

Chelsea misfire in top-four battle

Maurizio Sarri was sent to the stands as Chelsea blew a big chance to stake their Champions League claim by slipping to a 2-2 Premier League draw with Burnley.

Check out today's Paper Talk4

Paper Talk: Lukaku leaving?

Juventus are eyeing Manchester United striker Romelu Lukaku with Manchester United happy to listen to offers - get all the latest from today's back pages.

Robbie Fowler formerly played in Australia with Perth Glory and North Queensland5

Robbie Fowler named Brisbane boss

Liverpool legend and former England striker Robbie Fowler has taken up his first manager role with Australian club Brisbane Roar.

Football Tips

Sporting Life's Premier League preview package

Premier League betting preview

Tuesday sees two games in the Premier League as Tottenham welcome Brighton and Watford take on Southampton. We have two best bets.

A view of Uttoxeter racecourse

Our best bets

Check out Sporting Life's best bets across racing, football and more.

Three Musketeers begins his winning run at Aintree

Sporting Life Tipping Record

A look at how the Sporting Life recommended bets have performed in April 2019.