Royal Ascot 2017 guide: Results, reports and free video replays following five days of top-class action

Last Updated June 24 2017, 17:24Racing
Big Orange won the Royal Ascot Gold Cup
Big Orange won the Royal Ascot Gold Cup

We round up Royal Ascot 2017 with all the results, reports and free video replays following five days of top-class action in Berkshire.

The curtain came down on another fabulous five days of action in Berkshire at Royal Ascot with so many great memories and tremdous displays.

Big Orange getting the better of Order of St George in a gargantuan struggle for the Gold Cup on Thursday will live long in the memory while Highland Reel and Caravaggio put up top-class efforts as part of an excellent week for Aidan O'Brien and Ryan Moore.

Ribchester and Barney Roy were standout performers for Godolphin while old stager Oriental Fox denied the tough Thomas Hobson two wins on the week in the closing Queen Alexandra Stakes.    

Check out all the results, reports and free video replays below: 

TUESDAY JUNE 20

2.30: Queen Anne Stakes (Group One)
1st Ribchester 11/10 favourite
2nd Mutakayyef 5/1
3rd Deauville 12/1
Click here for the race result, free video replay and report

3.05: Coventry Stakes  (Group Two)
1st Rajasinghe 11/1
2nd Headway 33/1
3rd Murillo 8/1
Click here for the race result, free video replay and report

3.40: King's Stand Stakes (Group One)
1st Lady Aurelia 7/2
2nd Profitable 14/1
3rd Marsha 11/4 favourite
Click here for the race result, free video replay and report

4.20: St James's Palace Stakes (Group One)
1st Barney Roy 5/2
2nd Lancaster Bomber 12/1
3rd Thunder Snow 6/1
Click here for the race result, free video replay and report

5.00: Ascot Stakes (Handicap)
1st Thomas Hobson 4/1 favourite
2nd Endless Acres 10/1
3rd Who Dares Wins 5/1
4th Rainbow Dreamer 12/1
Click here for the race result, free video replay and report 

5.35: Windsor Castle Stakes (Listed)
1st Sound And Silence 16/1
2nd Rouyssel 12/1
3rd James Garfield 25/1
Click here for the race result, free video replay and report

WEDNESDAY JUNE 21

2.30: Jersey Stakes (Group Three)
1st Le Brivido 2/1 favourite
2nd Spirit of Valor 66/1
3rd Mubtasim 20/1
Click here for the race result, free video replay and report

3.05: Queen Mary Stakes (Group Two)
1st Heartache 5/1
2nd Happy Like A Fool 10/11 favourite
3rd Out Of The Flames 14/1
Click here for the race result, free video replay and report

3.40: Duke of Cambridge Stakes (Group Two)
1st Qemah 5/2
2nd Aljazzi 40/1
3rd Usherette 11/4
Click here for the race result, free video replay and report

4.20: Prince of Wales's Stakes (Group One)
1st Highland Reel 9/4
2nd Decorated Knight 10/1
3rd Ulysses 9/2
Click here for the race result, free video replay and report

5.00: Royal Hunt Cup (Handicap)
1st Zhui Feng 25/1
2nd Blair House 16/1
3rd Tashweeq 66/1
4th Ballet Concerto 20/1
Click here for the race result, free video replay and report

5.35: Sandringham Stakes (Handicap)
1st Con Te Partiro 20/1
2nd Rain Goddess 7/1
3rd Paco's Angel 33/1
4th Queen of Time 8/1
Click here for the race result, free video replay and report

THURSDAY JUNE 22

2.30: Norfolk Stakes (Group Two)
1st Sioux Nation 14/1
2nd Santry 13/2 joint-favourite
3rd Cardsharp 8/1
Click here for the race result, free video replay and report

3.05: Hampton Court Stakes (Group Three)
1st Benbatl 9/2
2nd Orderofthegarter 100/30 favourite
3rd Mirage Dancer 7/1
Click here for the race result, free video replay and report

3.40: Ribblesdale Stakes (Group Two)
1st Coronet 9/1
2nd Mori 2/1 favourite
3rd Hertford Dancer 16/1
Click here for the race result, free video replay and report

4.20: Gold Cup (Group One)
1st Big Orange 5/1
2nd Order Of St George 5/6 favourite
3rd Harbour Law 33/1
Click here for the race result, free video replay and report

5.00: Britannia Stakes (Handicap)
1st Bless Him 25/1
2nd Ronald R 16/1
3rd Tricorn 14/1
4th Indian Dandy 25/1
Click here for the race result, free video replay and report

5.35: King George V Stakes (Handicap)
1st Atty Persse 7/1
2nd First Nation 8/1
3rd Bear Valley 20/1
4th Drochaid 14/1
Click here for the race result, free video replay and report

FRIDAY JUNE 23

2.30: Albany Stakes (Group Three)
1st Different League 20/1
2nd Alpha Centauri 2/1 favourite
3rd Take Me With You 20/1
Click here for the race result, free video replay and report

3.05: King Edward VII Stakes (Group Two)
1st Permian 6/1
2nd Khalidi 10/1
3rd Crystal Ocean 9/4 favourite
Click here for the race result, free video replay and report

3.40: Commonwealth Cup (Group One)
1st Caravaggio 5/6 favourite
2nd Harry Angel 11/4
3rd Blue Point 9/2
Click here for the race result, free video replay and report

4.20: Coronation Stakes (Group One)
1st Winter 4/9 favourite
2nd Roly Poly 12/1
Click here for the race result, free video replay and report

5.00: Queen's Vase (Group Two)
1st Stradivarius 11/2
2nd Count Octave 8/1
3rd Secret Advisor 10/1
Click here for the race result, free video replay and report

5.00: Duke of Edinburgh Stakes (Handicap)
1st Rare Rhythm 20/1
2nd Appeared 13/2
3rd Star Storm 14/1
4th Top Tug 8/1
Click here for the race result, free video replay and report

SATURDAY JUNE 24

2.30: Chesham Stakes (Listed)
1st September 11/8 favourite
2nd Nyaleti 10/1
3rd Masar 3/1
Click here for the race result, free video replay and report

3.05: Wolferton Stakes (Listed)
1st Snoano 25/1
2nd Majeed 25/1
3rd Kidmener 6/1
4th Maverick Wave 20/1
Click here for the race result, free video replay and report

3.40: Hardwicke Stakes (Group Two)
1st Idaho 9/2
2nd Barsanti 20/1
3rd Chemical Charge 25/1
Click here for the race result, free video replay and report

4.20: Diamond Jubilee Stakes (Group One)
1st The Tin Man 9/2
2nd Tasleet 7/1
3rd Limato 2/1 fav
Click here for the race result, free video replay and report

5.00: Wokingham Stakes (Handicap)
1st Out Do 25/1
2nd Steady Pace 16/1
3rd Projection 15/2
4th Polybius 33/1
Click here for the race result, free video replay and report

5.35: Queen Alexandra Stakes (Conditions)
1st Oriental Fox 10/1
2nd Thomas Hobson 2/1 fav
3rd US Army Ranger 7/2

Click here for the race result, free video replay and report

Next Race Off
09:00 Pune
7
(5)
Dazzle N Daze
J: S A Amit
6
(7)
Devoted
J: Neeraj Rawal
5
(1)
Happy Birthday
J: Dashrath Singh
4
(3)
Alfonso
J: Raghuveer Singh
3
(4)
Its A Deal
J: C S Jodha
2
(2)
Care Free
J: D S Daman
1
(6)
Abbeyroad
J: S J Sunil

Racing Tips

A view of Uttoxeter racecourse

Breaking It Down: Murt Khan's tips

Pro punter and National Hunt expert Murt Khan has three recommended bets as jump racing takes centre stage in Britain on Sunday.

Flying Eagle

Sunday's racing preview

Peter Bowen always targets the good summer jumping pots and Nick Grant expects him to pick up another valuable prize on Sunday.

Monsieur Joe

Ben Linfoot: Daily Nap

Ben Linfoot heads to Ireland to back an old friend at Naas for Sunday's nap in the five-furlong sprint handicap at 4.30.