Woodbine Sunday 10th August

  • Surface: Dirt, Turf

18:00 Maiden Claiming

18:00 Maiden Claiming Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 7 Maltese Knight (USA)
  • Trainer: Albert Schembri
  • Jockey: D Garcia
4 8-9 Albert Schembri D Garcia
2 (2) 3 English News (USA)
  • Trainer: Michael Doyle
  • Jockey: D Moran
4 8-11 Michael Doyle D Moran
3 (3) 5-5 Capone (USA)
  • Trainer: Kevin Attard
  • Jockey: G Olguin
4 8-11 Kevin Attard G Olguin
4 (4) 738-543 Danny Ocean (USA)
  • Trainer: David Cotey
  • Jockey: S Chernetz
3 8-7 b David Cotey S Chernetz
5 (5) 6 Egbert's Best (USA)
  • Trainer: Paul Buttigieg
  • Jockey: J Stein
3 8-7 Paul Buttigieg J Stein
6 (6) 6 Hairdressers (USA)
  • Trainer: Nicholas Nosowenko
  • Jockey: S Ryan
5 8-4 Nicholas Nosowenko S Ryan (5)
7 (7) 834622 Mega Length (USA)
  • Trainer: Steven Chircop
  • Jockey: G Boulanger
3 8-7 Steven Chircop G Boulanger
8 (8) 8-22 Imperatore (USA)
  • Trainer: Sue Leslie
  • Jockey: J Campbell
3 8-7 b1 Sue Leslie J Campbell

18:28 Maiden Special Weight

18:28 Maiden Special Weight Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 7633-8 Rebel Lioness (USA)
  • Trainer: Laurie Silvera
  • Jockey: O Moreno
3 8-4 Laurie Silvera O Moreno
2 (2) 5665-86 Eildon Hall (USA)
  • Trainer: Beverly Buck
  • Jockey: T Wong
5 8-10 Beverly Buck T Wong
3 (3) 2-73426 Optimism (USA)
  • Trainer: Carlos Grant
  • Jockey: N Webb
4 8-5 Carlos Grant N Webb (5)
4 (4) 98 Rainbow Of Luck (USA)
  • Trainer: William Tharrenos
  • Jockey: S Bahen
3 8-4 William Tharrenos S Bahen
5 (5) 42-4422 Hurricane Mimi (USA)
  • Trainer: Jr Ross Armata,
  • Jockey: E Da
3 8-4 Jr Ross Armata, E Da
6 (6) 922 Naturally Smooth (USA)
  • Trainer: Reade Baker
  • Jockey: E Wilson
  • Beaten Favourite
3 8-4 Reade Baker E Wilson
7 (7) 043 Sydney's Spirit (USA)
  • Trainer: Robert Crean
  • Jockey: S Ryan
3 7-13 Robert Crean S Ryan (5)
8 (8) 76-4266 Sister Rolly (USA)
  • Trainer: Nicholas Gonzalez
  • Jockey: J Stein
3 8-4 Nicholas Gonzalez J Stein

18:56 Maiden Special Weight

18:56 Maiden Special Weight Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
2 (2) Hey Jabber Jaw (USA)
  • Trainer: Roger Attfield
  • Jockey: D Moran
2 8-8 Roger Attfield D Moran
3 (3) 223 Honkeytonk Man (USA)
  • Trainer: Arthur Silvera
  • Jockey: E Wilson
2 8-8 Arthur Silvera E Wilson
4 (4) Bellamy Hill (USA)
  • Trainer: Nicholas Gonzalez
  • Jockey: J Campbell
2 8-3 Nicholas Gonzalez J Campbell
5 (5) 6 Conquest Boogaloo (USA)
  • Trainer: Mark Casse
  • Jockey: A Garcia
2 8-3 Mark Casse A Garcia
6 (6) Contradict (USA)
  • Trainer: Malcolm Pierce
  • Jockey: E Da
2 8-8 Malcolm Pierce E Da
7 (7) Broadway Sensation (USA)
  • Trainer: Barbara Minshall
  • Jockey: V Espinoza
2 8-8 b1 Barbara Minshall V Espinoza
8 (8) 777 Bound For Profit (USA)
  • Trainer: Alexander Patykewich
  • Jockey: E Ramsammy
2 8-3 Alexander Patykewich E Ramsammy
9 (9) 23 Nopalito (USA)
  • Trainer: Armando De La Cerda
  • Jockey: J Stein
  • Beaten Favourite
2 8-8 Armando De La Cerda J Stein
10 (10) Leombruno (USA)
  • Trainer: Ricky Griffith
  • Jockey: D Garcia
2 8-8 Ricky Griffith D Garcia
1 (1) Field Of Courage (USA)
  • Trainer: Mark Casse
  • Jockey: G Boulanger
2 8-3 Mark Casse G Boulanger NR

19:27 Optional Claiming

19:27 Optional Claiming Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 67-2621 Audreys Choice (USA)
  • Trainer: Nickolas De Toro
  • Jockey: S Bahen
  • Distance Winner
3 8-6 Nickolas De Toro S Bahen
1 (4) 21-4166 Sky High Class (USA)
  • Trainer: Nickolas De Toro
  • Jockey: J Stein
  • Distance Winner
4 8-10 Nickolas De Toro J Stein
2 (2) 366-535 Holy Academy (USA)
  • Trainer: Darwin Banach
  • Jockey: E Da
  • Course and Distance Winner
6 8-10 b Darwin Banach E Da
3 (3) 221-466 Alpha Away (USA)
  • Trainer: Robert Williams
  • Jockey: G Boulanger
  • Distance Winner
4 8-10 Robert Williams G Boulanger
4 (5) 012-123 Duppy Conqueror (USA)
  • Trainer: Catherine Day Phillips
  • Jockey: J Campbell
  • Beaten Favourite
  • Distance Winner
4 8-10 Catherine Day Phillips J Campbell
5 (6) 32376-4 Simple As That (USA)
  • Trainer: Lorne Richards
  • Jockey: E Wilson
  • Course and Distance Winner
5 8-10 Lorne Richards E Wilson
6 (7) 30-9631 Jean's A Lady (USA)
  • Trainer: Robert Gerl
  • Jockey: G Olguin
  • Distance Winner
4 8-10 Robert Gerl G Olguin
7 (8) 0907-69 Stealth Bolt (USA)
  • Trainer: Reade Baker
  • Jockey: D Moran
  • Distance Winner
4 8-10 Reade Baker D Moran NR
8 (9) 0-28318 Angel With Class (USA)
  • Trainer: Nicholas Nosowenko
  • Jockey: S Ryan
5 8-5 Nicholas Nosowenko S Ryan (5) NR

20:00 Claiming

20:00 Claiming Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (9) 4111-07 Grace Phil (USA)
  • Trainer: Robert Tiller
  • Jockey: E Da
  • Course and Distance Winner
5 8-10 Robert Tiller E Da
2 (1) 35-1565 Bold Birdie (USA)
  • Trainer: Michael Doyle
  • Jockey: S Ryan
  • Course and Distance Winner
4 8-5 Michael Doyle S Ryan (5)
3 (2) 126-236 More Than Bandeau (USA)
  • Trainer: Reade Baker
  • Jockey: E Wilson
  • Course and Distance Winner
4 8-10 Reade Baker E Wilson
4 (3) 121-346 Copenhagen Cowgirl (USA)
  • Trainer: Martin Drexler
  • Jockey: D Moran
  • Course Winner
7 8-8 Martin Drexler D Moran
5 (4) 231-358 Extremist (USA)
  • Trainer: Pat Parente
  • Jockey: J Stein
  • Course and Distance Winner
5 8-10 Pat Parente J Stein
6 (6) 617-661 Bear's Kitty Kitty (USA)
  • Trainer: Sid Attard
  • Jockey: J Campbell
  • Course and Distance Winner
5 8-10 Sid Attard J Campbell
7 (7) 417-334 Strawberry Scarlet (USA)
  • Trainer: Thomas Bowden
  • Jockey: S Chernetz
  • Course and Distance Winner
5 8-8 Thomas Bowden S Chernetz
8 (8) 61-3218 Its The Rush (USA)
  • Trainer: Scott Fairlie
  • Jockey: M Rainford
  • Course and Distance Winner
4 8-10 Scott Fairlie M Rainford
1 (5) 11853-5 Line Of Best Fit (USA)
  • Trainer: Robert Tiller
  • Jockey: E Da
  • Course and Distance Winner
4 8-10 Robert Tiller E Da NR

20:33 Play The King Stakes

20:33 Play The King Stakes Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 3135-63 Global Power (USA)
  • Trainer: Thomas Amoss
  • Jockey: J Radosevich
  • Distance Winner
6 8-5 Thomas Amoss J Radosevich
2 (2) 41-6115 Sharp Sensation (USA)
  • Trainer: Reade Baker
  • Jockey: J Campbell
4 8-7 Reade Baker J Campbell
3 (3) 764-153 Lockout (USA)
  • Trainer: Mark Casse
  • Jockey: G Boulanger
  • Course and Distance Winner
5 8-5 Mark Casse G Boulanger
4 (4) 217-321 Something Extra (USA)
  • Trainer: Gail Cox
  • Jockey: E Da
  • Course and Distance Winner
6 8-11 Gail Cox E Da
5 (5) 2155-29 Dimension
  • Trainer: Conor Murphy
  • Jockey: D Moran
  • Beaten Favourite
  • Course and Distance Winner
6 8-9 Conor Murphy D Moran
6 (6) 148-214 Awesome Eclipse (USA)
  • Trainer: Ravendra Raghunath
  • Jockey: S Ryan
  • Course and Distance Winner
7 8-5 Ravendra Raghunath S Ryan
7 (7) 269-112 Excaper (USA)
  • Trainer: Ian Black
  • Jockey: E Wilson
  • Beaten Favourite
  • Course and Distance Winner
5 8-11 Ian Black E Wilson
8 (8) 103-932 The Brothers War (USA)
  • Trainer: Richard Mettee
  • Jockey: A Garcia
4 8-5 Richard Mettee A Garcia
9 (9) 412425 Kaigun (USA)
  • Trainer: Mark Casse
  • Jockey: P Husbands
  • Beaten Favourite
  • Course Winner
4 8-5 Mark Casse P Husbands
10 (10) 143-116 Winning Prize (ARG)
  • Trainer: Neil Drysdale
  • Jockey: V Espinoza
  • Distance Winner
5 9-0 Neil Drysdale V Espinoza

21:06 Allowance

21:06 Allowance Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 56-0614 Ciboulette (USA)
  • Trainer: Joseph Walls
  • Jockey: S Ryan
  • Course and Distance Winner
5 8-4 Joseph Walls S Ryan (5)
3 (3) 12-7325 Norquay (USA)
  • Trainer: Reade Baker
  • Jockey: E Wilson
  • Beaten Favourite
  • Distance Winner
3 8-5 Reade Baker E Wilson
4 (4) 231-135 Mon Ami Gaby (USA)
  • Trainer: Lorna Perkins
  • Jockey: D Garcia
  • Course and Distance Winner
4 8-9 Lorna Perkins D Garcia
5 (5) 1-23 Russian Jewel (USA)
  • Trainer: Sid Attard
  • Jockey: J Campbell
  • Course and Distance Winner
3 8-5 Sid Attard J Campbell
7 (7) 1- Ride The World (USA)
  • Trainer: Sam Di Pasquale
  • Jockey: E Da
  • Course Winner
3 8-5 Sam Di Pasquale E Da
8 (8) 31-5531 X Squared (USA)
  • Trainer: Robert Tiller
  • Jockey: M Moore
  • Course and Distance Winner
4 8-9 Robert Tiller M Moore
9 (9) 4-44632 Tamazula (USA)
  • Trainer: Armando De La Cerda
  • Jockey: J Stein
3 8-5 Armando De La Cerda J Stein
2 (2) 4-31433 Mauna Kea (USA)
  • Trainer: Julia Carey
  • Jockey: G Olguin
  • Course Winner
5 8-9 Julia Carey G Olguin NR
6 (6) 3-66522 Teresa's Pride (USA)
  • Trainer: Jr John Le Blanc,
  • Jockey: D Moran
  • Course and Distance Winner
5 8-9 Jr John Le Blanc, D Moran NR

21:39 Allowance Optional Claiming

21:39 Allowance Optional Claiming Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 874-111 Steel Dust Dancer (USA)
  • Trainer: Donald MacRae
  • Jockey: D Moran
  • Course and Distance Winner
4 8-10 Donald MacRae D Moran
2 (2) 127244 Cummings Road (USA)
  • Trainer: Sid Attard
  • Jockey: E Da
  • Beaten Favourite
  • Course Winner
  • Distance Winner
5 8-8 Sid Attard E Da
3 (3) 4/534-33 Sachem Spirit (USA)
  • Trainer: Mark Casse
  • Jockey: V Espinoza
  • Distance Winner
5 8-10 Mark Casse V Espinoza
4 (4) 531-722 Stormy Revenge (USA)
  • Trainer: Josie Carroll
  • Jockey: J Campbell
  • Course and Distance Winner
5 8-10 Josie Carroll J Campbell
5 (5) 323127 Really Sharp (USA)
  • Trainer: Ian Black
  • Jockey: S Bahen
  • Course Winner
4 8-10 Ian Black S Bahen
6 (6) 1-55452 Bobcaygeon (USA)
  • Trainer: Julia Carey
  • Jockey: E Wilson
  • Course and Distance Winner
6 8-8 Julia Carey E Wilson

22:12 Wonder Where Stakes

22:12 Wonder Where Stakes Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 15-1335 Llanarmon (USA)
  • Trainer: Roger Attfield
  • Jockey: D Moran
  • Beaten Favourite
  • Course Winner
3 8-9 b1 Roger Attfield D Moran
2 (2) 13-4311 Lexie Lou (USA)
  • Trainer: Mark Casse
  • Jockey: P Husbands
  • Distance Winner
3 8-9 Mark Casse P Husbands
3 (3) 3-66822 Skylander Girl (USA)
  • Trainer: Alexander Patykewich
  • Jockey: E Ramsammy
3 8-9 Alexander Patykewich E Ramsammy
4 (4) 115-794 Lapsang (USA)
  • Trainer: Suzanne Drake
  • Jockey: J Campbell
3 8-9 Suzanne Drake J Campbell
5 (5) 5-11 Hantaloop (USA)
  • Trainer: Roger Attfield
  • Jockey: G Boulanger
3 8-9 Roger Attfield G Boulanger
6 (6) 346313 Fancy Ribbons (USA)
  • Trainer: Ian Black
  • Jockey: E Wilson
  • Course Winner
3 8-9 Ian Black E Wilson
7 (7) 96652 Chique To Chique (USA)
  • Trainer: Roger Attfield
  • Jockey: G Olguin
3 8-9 Roger Attfield G Olguin
8 (8) 118-451 Regal Conqueror (USA)
  • Trainer: Darwin Banach
  • Jockey: E Da
  • Course Winner
3 8-9 Darwin Banach E Da

22:45 Claiming

22:45 Claiming Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 16-5065 Ryder Kay (USA)
  • Trainer: Sue Leslie
  • Jockey: G Olguin
  • Course and Distance Winner
4 8-8 Sue Leslie G Olguin
2 (2) 5-81222 Eye Of The World (USA)
  • Trainer: Mark Casse
  • Jockey: A Garcia
  • Beaten Favourite
  • Course and Distance Winner
5 8-12 Mark Casse A Garcia
3 (3) 429-865 Fighting Chris (USA)
  • Trainer: Kevin Attard
  • Jockey: E Da
  • Beaten Favourite
  • Course Winner
4 8-10 b1 Kevin Attard E Da
4 (4) 700412 Golden Tune (USA)
  • Trainer: Nathan Squires
  • Jockey: E Ramsammy
  • Distance Winner
3 8-4 Nathan Squires E Ramsammy
5 (5) 253-663 Big Foot Papa (USA)
  • Trainer: Robert Gerl
  • Jockey: O Moreno
  • Course and Distance Winner
6 8-8 Robert Gerl O Moreno
6 (6) 27-5431 Wales End (USA)
  • Trainer: Donald MacRae
  • Jockey: J Bray
  • Course and Distance Winner
4 8-0 Donald MacRae J Bray (10)
7 (7) 6655-34 Sly Aspios (USA)
  • Trainer: W Gracey
  • Jockey: S Bahen
  • Course and Distance Winner
4 8-10 W Gracey S Bahen
8 (8) 31-6144 Pentameter (USA)
  • Trainer: Ian Black
  • Jockey: E Wilson
  • Course and Distance Winner
3 8-6 Ian Black E Wilson