Hastings Racecourse Sunday 10th August

  • Surface: Dirt

21:50 Claiming

21:50 Claiming Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 104-534 C. A. Miss (USA)
  • Trainer: John Snow
  • Jockey: A Bisono
  • Course and Distance Winner
4 8-6 John Snow A Bisono
3 (3) 8-43518 Luvmocha (USA)
  • Trainer: Philip Hall
  • Jockey: K Balgobin
  • Distance Winner
3 8-1 Philip Hall K Balgobin
4 (4) 821-372 Balancing Dancer (USA)
  • Trainer: Robert Anderson
  • Jockey: F Manrrique
  • Course and Distance Winner
3 7-10 Robert Anderson F Manrrique
5 (5) 54-1 Interactive Mining (USA)
  • Trainer: Robert Anderson
  • Jockey: A Perez
  • Course and Distance Winner
4 8-8 Robert Anderson A Perez
2 (2) 551/ Exilda (USA)
  • Trainer: Taylor Anderson
  • Jockey: J Burningham
  • Course and Distance Winner
5 8-3 Taylor Anderson J Burningham NR

22:20 Claiming

22:20 Claiming Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 51-3272 Game Seven (USA)
  • Trainer: Barbara Heads
  • Jockey: J Burningham
  • Course and Distance Winner
5 8-6 Barbara Heads J Burningham
2 (2) 1/75-863 Glenco Kid (USA)
  • Trainer: T Taylor
  • Jockey: A Bisono
  • Course Winner
  • Distance Winner
4 8-6 T Taylor A Bisono
3 (3) 242541 Grandpa George (USA)
  • Trainer: Steve Henson
  • Jockey: F Fuentes
  • Course and Distance Winner
6 8-3 Steve Henson F Fuentes
4 (4) 4-43323 Michael's Glory (USA)
  • Trainer: John Snow
  • Jockey: K Balgobin
  • Course and Distance Winner
4 8-6 John Snow K Balgobin
5 (5) 657327- Briartic County (USA)
  • Trainer: Robert Anderson
  • Jockey: A Perez
  • Course and Distance Winner
8 8-6 Robert Anderson A Perez

22:50 Claiming

22:50 Claiming Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 447877 Grove Trotter (USA)
  • Trainer: Patty Leaney
  • Jockey: K Balgobin
  • Course Winner
3 8-1 Patty Leaney K Balgobin
2 (2) 898856 Henry West (USA)
  • Trainer: Henry Miller
  • Jockey: G Asencio
  • Course and Distance Winner
9 8-6 Henry Miller G Asencio
3 (3) 544455 Shingen Bolt (USA)
  • Trainer: Patty Leaney
  • Jockey: R Pacheco
  • Course and Distance Winner
5 8-6 Patty Leaney R Pacheco
4 (4) 34-8596 Halo's Quest (USA)
  • Trainer: James Brown
  • Jockey: C Andros
  • Course and Distance Winner
5 8-1 James Brown C Andros (5)
6 (6) 788768 W W Wanderer (USA)
  • Trainer: Anton Gedak
  • Jockey: J Rodriguez
  • Course and Distance Winner
7 8-6 Anton Gedak J Rodriguez
5 (5) 351-554 Ride The Sky (USA)
  • Trainer: Mike Anderson
  • Jockey: J Burningham
  • Course and Distance Winner
3 7-10 Mike Anderson J Burningham NR

23:20 Maiden Claiming

23:20 Maiden Claiming Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 66525 Courageous Belief (USA)
  • Trainer: Philip Hall
  • Jockey: A Perez
2 7-11 Philip Hall A Perez
2 (2) Cognac (USA)
  • Trainer: Dino Condilenios
  • Jockey: F Fuentes
2 8-3 Dino Condilenios F Fuentes
3 (3) 76 Au Clair De Lune (USA)
  • Trainer: Craig MacPherson
  • Jockey: R Choksey
2 7-11 Craig MacPherson R Choksey
4 (4) 6 Fix Bayonets (USA)
  • Trainer: Steve Henson
  • Jockey: J Burningham
2 8-3 Steve Henson J Burningham
5 (5) 34 Silver Ovation (USA)
  • Trainer: Sylvea Gregory
  • Jockey: R Pacheco
2 7-11 Sylvea Gregory R Pacheco
6 (6) 58 Bay's Gal (USA)
  • Trainer: Charlene Miller
  • Jockey: K Balgobin
2 8-0 Charlene Miller K Balgobin

23:50 Claiming

23:50 Claiming Sunday 10th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 334444 Three Point Play (USA)
  • Trainer: Patty Leaney
  • Jockey: A Marti
  • Course and Distance Winner
5 8-6 Patty Leaney A Marti
2 (2) 111-643 Idontrollonshabbos (USA)
  • Trainer: James Brown
  • Jockey: C Andros
  • Distance Winner
5 8-1 James Brown C Andros (5)
4 (4) 425633 After Court (USA)
  • Trainer: Frank Barroby
  • Jockey: J Rodriguez
  • Course and Distance Winner
4 8-6 Frank Barroby J Rodriguez
5 (5) 658267 Principe's Herbie (USA)
  • Trainer: Ronald Principe
  • Jockey: F Manrrique
  • Course and Distance Winner
5 8-6 Ronald Principe F Manrrique
6 (6) 041171 Captain Salt (USA)
  • Trainer: Robert Gilker
  • Jockey: R Pacheco
  • Course and Distance Winner
5 8-10 Robert Gilker R Pacheco
7 (7) 4-12612 Joint Choice (USA)
  • Trainer: Taylor Anderson
  • Jockey: A Bisono
  • Beaten Favourite
  • Course and Distance Winner
5 8-8 Taylor Anderson A Bisono
8 (8) 253827 Afleet Mac (USA)
  • Trainer: Carl Lausten
  • Jockey: K Balgobin
  • Beaten Favourite
  • Course and Distance Winner
9 8-6 Carl Lausten K Balgobin
9 (9) 2-12411 Fast Stop (USA)
  • Trainer: Anita Bolton
  • Jockey: A Perez
  • Course and Distance Winner
4 8-10 Anita Bolton A Perez
10 (10) 4-17364 Follow My Orders (USA)
  • Trainer: William Konyk
  • Jockey: F Fuentes
  • Course and Distance Winner
5 8-6 William Konyk F Fuentes
3 (3) 6-32355 Stormin Proud Papa (USA)
  • Trainer: Mike Anderson
  • Jockey: J Burningham
  • Course and Distance Winner
6 8-6 Mike Anderson J Burningham NR

00:20 Claiming

00:20 Claiming Monday 11th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 199 Pride And Promise (USA)
  • Trainer: Rosann Anderson
  • Jockey: A Bisono
  • Course Winner
3 7-10 Rosann Anderson A Bisono
2 (2) 333221 Promise Glory (USA)
  • Trainer: David Forster
  • Jockey: A Perez
  • Course and Distance Winner
3 8-0 David Forster A Perez
3 (3) 3-22231 Boots Gray (USA)
  • Trainer: Robert Maybin
  • Jockey: F Fuentes
  • Course and Distance Winner
4 8-10 Robert Maybin F Fuentes
4 (4) 58514 Coriandrum (USA)
  • Trainer: Mel Snow
  • Jockey: R Pacheco
  • Course and Distance Winner
3 7-12 Mel Snow R Pacheco
5 (5) 564262 Rollingintheaisles (USA)
  • Trainer: Philip Hall
  • Jockey: R Choksey
  • Course Winner
4 8-6 Philip Hall R Choksey
6 (6) 622133 Roy's Dream (USA)
  • Trainer: Tak Inouye
  • Jockey: J Burningham
  • Course and Distance Winner
3 7-12 Tak Inouye J Burningham

00:50 Claiming

00:50 Claiming Monday 11th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) 46-2557 Maida Vale (USA)
  • Trainer: James Brown
  • Jockey: C Andros
  • Course and Distance Winner
7 8-1 James Brown C Andros (5)
2 (2) 46-5646 Exotic Light (USA)
  • Trainer: Mel Snow
  • Jockey: R Pacheco
  • Course and Distance Winner
5 8-6 Mel Snow R Pacheco
3 (3) 321022 Kochen Beki (USA)
  • Trainer: Mike Anderson
  • Jockey: J Burningham
  • Course Winner
4 8-6 Mike Anderson J Burningham
4 (4) 4-43433 Golden Ratio (USA)
  • Trainer: Charlene Miller
  • Jockey: F Fuentes
  • Course and Distance Winner
8 8-6 Charlene Miller F Fuentes
5 (5) 2-42732 Danny's Chant (USA)
  • Trainer: Mary Baumgartner
  • Jockey: A Perez
  • Course and Distance Winner
6 8-6 Mary Baumgartner A Perez
6 (6) 335155 Lil Miss Bean (USA)
  • Trainer: Matt Ieraci
  • Jockey: G Asencio
  • Course and Distance Winner
4 8-6 Matt Ieraci G Asencio

01:20 Maiden Claiming

01:20 Maiden Claiming Monday 11th August 2014
# Form Horse Age Weight Trainer Jockey SP
1 (1) Cassidy Command (USA)
  • Trainer: Pat Jarvis
  • Jockey: F Manrrique
3 8-0 Pat Jarvis F Manrrique
2 (2) 94435-8 Abra Begone (USA)
  • Trainer: Donald Roe
  • Jockey: K Balgobin
3 8-0 Donald Roe K Balgobin
3 (3) 3235 Macho Woman (USA)
  • Trainer: L McCarthy
  • Jockey: C Andros
3 7-9 L McCarthy C Andros (5)
4 (4) 546433 Portray Ur Vision (USA)
  • Trainer: Robert Maybin
  • Jockey: F Fuentes
3 8-0 Robert Maybin F Fuentes
5 (5) 32 Capeaway (USA)
  • Trainer: Craig MacPherson
  • Jockey: R Choksey
3 7-11 b1 Craig MacPherson R Choksey
6 (6) 44-73 Inroad (USA)
  • Trainer: Pedro Alvarado
  • Jockey: A Perez
3 8-0 Pedro Alvarado A Perez
7 (7) 8-3 Zanita Rosae (USA)
  • Trainer: Sandra Loseth
  • Jockey: R Pacheco
3 8-0 Sandra Loseth R Pacheco