Scottish Cup Results

Saturday October 11

  • Second Round Replay 

    East Kilbride

    J Pereira Vitoria 11

    1 5

    Spartans

    E Douglas 15
    J Beesley 57, 60, pen 88
    K McLeod 63

    FT

    HT: 1-1

  • Second Round Replay 

    Montrose

    P Harkins 45+1

    1 3

    Arbroath

    McManus 4, 92, 101

    AET

    HT: 1-1 Att: 789

  • Second Round Replay 

    Forres Mechs

    S Moore 65

    1 3

    Elgin City

    C Gunn pen 75, 85
    B Cameron 80

    FT

    HT: 0-0 Att: 865

Sunday October 5

  • Second Round 

    Stirling Univ

    C Geddes 15

    1 4

    Albion Rovers

    M McKenzie 6
    D Young 23
    C Donnelly 61
    S Chaplain 77

    FT

    HT: 1-2 Att: 292

Saturday October 4

  • Second Round 

    Arbroath

    McManus 7
    A Hunter 24

    2 2

    Montrose

    G Wood 17
    P Watson 64

    FT

    HT: 2-1 Att: 902

  • Second Round 

    Berwick Rangers

    D Gold 36
    D Lavery 42

    2 0

    Formartine United

    FT

    HT: 2-0 Att: 347

  • Second Round 

    Boness Utd

    C Donnelly 13, 25, 37
    D Gribben 21, 45
    K Anderson 90+2
    M Walker 90+3

    7 1

    Culter

    J Cromar 4

    FT

    HT: 5-1 Att: 660

  • Second Round 

    Brora

    S Mackay 4, 13, 25
    M Maclean 43
    G Morrison 79

    5 0

    Banks O'Dee

    FT

    HT: 4-0 Att: 250

  • Second Round 

    Cove Rangers

    D Nicol 19

    1 2

    Annan Athletic

    P Weatherson pen 39
    S McColm 42

    FT

    HT: 1-2 Att: 240

  • Second Round 

    East Fife

    N Austin 4, 32, 38
    J McShane 34, 54
    R Campbell 57
    C McAleer 88

    7 0

    Threave

    FT

    HT: 4-0 Att: 417

  • Second Round 

    Edinburgh City

    R Allum 19, 41

    2 1

    Auchinleck

    G Wilson pen 16

    FT

    HT: 2-1 Att: 573

  • Second Round 

    Elgin City

    0 0

    Forres Mechs

    FT

    HT: 0-0 Att: 1,128

  • Second Round 

    Gretna 2008

    0 1

    Queen's Park

    D Miller 90+1

    FT

    HT: 0-0 Att: 380

  • Second Round 

    Inverurie Loco

    0 3

    Hurlford Utd

    P McKenzie 9
    R Robertson 23
    A Cochrane 51

    FT

    HT: 0-2 Att: 385

  • Second Round 

    Linlithgow Rose

    T Coyne 11
    R MacLennan 49
    C Strickland 56, 78
    K Kelbie 90+2

    5 1

    Dalbeattie Star

    L Park 54

    FT

    HT: 1-0 Att: 645

  • Second Round 

    Nairn County

    R Duncanson 33
    S Webb 45+4

    2 1

    Huntly

    C Dunbar 76

    FT

    HT: 2-0 Att: 207

  • Second Round 

    Spartans

    W Bremner 22
    A MacKinnon 69
    K McLeod 75

    3 3

    East Kilbride

    J Victoria pen 17, 82
    L Gormley 28

    FT

    HT: 1-2 Att: 285

  • Second Round 

    Turriff United

    0 3

    Clyde

    K Watt 45+2
    S McManus 64
    S Ferguson 85

    FT

    HT: 0-1 Att: 494

  • Second Round 

    Whitehill W

    0 1

    E Stirling

    D McKenna 62

    FT

    HT: 0-0 Att: 350